החלטתן להנשא?

אתם עומדים לקראת חופה?

מזל טוב!

אשמח ללוות אתכן/ם במעמד המרגש הזה, ובתהליך משמעותי לקראתו.

ולפני שנתחיל אני רוצה להזמין אתכן/ם לחלום את החופה שלכן/ם, להתחיל לדמיין ולתכנן אותה ביחד.

אז איך נראית חופה רפורמית לזוג נשים או זוג גברים?

צד אחד של התשובה הוא – "רגיל לגמרי", כמו כל טקס רפורמי – יהודי, שוויוני, מכבד את העבר ואת ההווה, את המשפחה ואת הזוג.

צד אחר של התשובה הוא – מיוחד ושונה, כמו שתרצו.

החופה הרפורמית מבוססת על טקס הנישואין המסורתי – על מרכיביו וברכותיו: ברכת אירוסין, משפטי קידושין וטבעות, כתובה, שבע ברכות ושבירת כוס.

לתוך התבנית המוכרת והאהובה הזו אתן/ם מוזמנות/ים, יחד עם הרב/ה המשיא/ה, להביא את עצמכן/ם – בברכות אישיות, בשירה, בקטעי קריאה משמעותיים ועוד.

אז האם משפטי הקידושין שתגידו זו לזו או זה לזה הם זהים? או שלכל אחד/ת מבני/ות הזוג משפט אחר?

האם תשברו שתי כוסות, או שרק אחת/ד מכן/ם תקבל/יקבל את התפקיד?

החופה היא מעמד המפגיש בין הפרטי והאישי לציבורי והקהילתי, וחופה של זוג חד מיני, כמו כל חופה, היא ברית קדושה של אהבה, וגם מעשה פוליטי. הבחירה בידכן/ם אם טקס החופה ידגיש ערכים שונים, בהיותו טקס לזוג חד מיני, או דוקא ישען על הטקס המסורתי, וגם בכך יש לו אמירה.

הנה כמה רעיונות לשילוב של ערכים וסמלים להטב"קים לתוך הטקס שלכם:

  • החופה – בעיצוב מראה החופה אפשר לשלב צבעי דגל הגאווה. אם החופה מוחזקת – מי האנשים התומכים בה? מי האנשים שללא תמיכתם/ן הקשר לא יהיה איתן? תחת החופה עומדים לצדכן/ם הורים ובני משפחה גרעינית, אך אולי סביב החופה יש מקום ל"משפחות של בחירה", לקשרים משמעותיים שמאפשרים לזהותכן/ם להיות שלמה.
  • ברכת האירוסין – הברכה המסורתית עוסקת בקדושת האהבה וגבולותיה, אך כדי לברך על הקדושה הברכה עוסקת באיסורים. אולי תוכלו אתן/ם לבחור או ליצור נוסח אחר, המברך אל האפשרות שלכן/ם לבחור זה בזה, זו בזו.
  • משפטי הקידושין – זהו רגע שיא של הטקס, רגע בו המילים מכוננות מציאות חדשה. יכול להיות שהמילים המסורתיות "כדת משה וישראל" פחות מתאימות לתיאור הברית שלכן/ם, אבל אולי דוקא מילים אחרות מהמקורות, שיש להן עוגן ועומק – יכולות להתאים.
  • הכתובה – את הכתובה תנסחו אתן/ם, עם הנחיות מהרב/ה המשיא/ה, הכתובה משקפת את הברית שלכן/ם, את הערכים המשותפים, המחויבות, העולם אותו תרצו ליצור יחד, כפרטים וכזוג.
  • שבע הברכות – החלק הפורמלי של הטקס הושלם במשפטי הקידושין ובהקראת הכתובה, ושבע הברכות הן החלק של השמחה והברכה, ההזמנה לכל הנוכחות והנוכחים להיות שותפים בפה מלא לשמחה. אפשר להחליף את הברכות המסורתיות בברכות אחרות, אפשר לחבר לשש הברכות הראשונות את צבעי דגל הגאווה ולברך בברכות המתקשרות לאותו צבע, אפשר להזמין דמויות משמעותיות לברך את הברכות השונות (בנוסח מסורתי או אישי).
  • שבירת הכוס – רגע של התיחסות אל כל מה ששבור בעולמנו – גזענות והומופוביה, דיכוי ושליטה. החירות היא תיקון, האהבה היא שלם, ומתוך השלם הזה להתייחס במספר מילים אל כל מה שיש לתקן, יחד.


לפעמים הבחירה המשמחת שלכם/ן, המחויבות והאהבה ההדדית, עוד לא עוברים חלק אצל כל בני המשפחה. הרב/ה המלווה אתכם/ן יכול/ה לנסות לסייע גם כאן, כדי שתוכלו להגיע למעמד המבורך הזה בהשתתפות משפחתית מלאה ככל הניתן, ועם ברכתם של בני משפחה משמעותיים עבורכן/ם

שיהיה במזל טוב ובשמחה!